Her kan du se ekipagernes samlede point og placeringer

Kommunemesterskab lørdag 22 juni 2019 Kl. 9.00

Hvalpeklasse Max 30 Point

Kleiner Münsterländer klubben

Fører: Tage S. Nielsen                         Hundens Navn: Duka                     Alder: 10. uger Kl. münsterländer   

Point I alt: 30 – 3 vinder

 

Bjerringbro & Omegns Jagtforening

Fører: Aage Nielsen                             Hundens Navn: Paw                      Alder: 14. mdr. Kl Münsterländer

Point I alt: 25 – 4

Fører: Frederik Thorup                       Hundens Navn: Noma                   Alder: 5. mdr. Labrador               

Point I alt: 38 – 1 vinder

 

Frederiks Jagtforening

 

Fører: Michael Smed Sørensen         Hundens Navn: Kiesa                    Alder: 6. mdr. Labrador                 

Point I alt: 38 – 2 vinder

 

Unghundeklasse Max 100 Point

Birkesøgruppen

Fører: Axel Gravesen                           Hundens Navn: Aussie                    Alder: 7. mdr. Ft.Cocker Spaniel

Point I alt: 72 – 7

 

  

Viborg Jagtforening

Fører: Thomas Hørup                          Hundens Navn: Enya                        Alder: 1.5. år Korthåret 

Point I alt: 99 – 1 vinder

 

Kleiner Münsterländer klubben

 

Fører: Preben Jørgensen                    Hundens Navn: Asti                      Alder: 14.Mdr Kl. Münsterländer

Point I alt:  91 - 4

Fører: Finn Jacobsen                           Hundens Navn: Tessa                   Alder: 14. Mdr Kl. Münsterländer

Point I alt: 90 - 5

Bjerringbro & Omegns Jagtforening

Fører: Ejner Sejersgaard Jabocen      Hundens: Maggie                           Alder: 1. år. Ft. Springer 

Point I alt: 92 – 3 vinder

Fører: Poul Hansen                               Hundens Navn:                              Alder:                     

Point I alt: 87 - 6

 

Roum Jagtforening

 

Fører: Jens Ole                                      Hundens Navn: Freja                    Alder: 1.5. år Ft Springer            

Point I alt: 98 – 2 vinder

 

Frederiks Jagtforening

 

Fører: Søren Vinkel                             Hundens Navn: Valder                  Alder: 1. år. Springer Spaniel     

Point I alt: ikke mødt

 

 

 

Åben klasse Max 100 Point

Viborg Jagtforening:

Fører: Knud Carlsson                           Hundens Navn: Molly                    Alder: 2. år Korthåret                  

Point I alt: 68 - 6

 

 

Kleiner Münsterländer klubben

Fører: Mette Post                                Hundens Navn: Balder                  Alder: 3.5.år.Kl. Münsterländer

Point I alt: 97 – 1 vinder

Fører: Allan                                           Hundens Navn: Tessie                   Alder: kl. münsterländer             

Point i alt: 95 – 3 vinder

 

Birkesøgruppen

Fører: Helle Mikkelsen                       Hundens Navn: Magnus                Alder: 3. år Ft. Springer Spaniel 

Point I alt: 91 - 5

Fører: Henrik Jeppesen                      Hundens Navn: Saga                      Alder: 2. år Kl Münsterländer    

Point I alt: 93 - 4

 

Bjerringbro & Omegns Jagtforening

 

Fører: Uffe Søndergaard                    Hundens Navn: Lente                   Alder: 1.5. år Korthåert               

Point I alt: 95 – 2 vinder

 

 

Vinderklasse Max 232 Point

Bjerringbro & Omegns Jagtforening

Fører: Kim Laursen                                                           Hundens Navn: Niko                      Alder: 4. år Labrador                   

Point I alt: 220 – 3 vinder

 

Birkesøgruppen

Fører: Anne Mette Mørup                 Hundens Navn: Nora                     Alder: 5. år Labrador                   

Point I alt: ikke mødt

 

 

Viborg Jagtforening

 

Fører: Jeppe Bay                                  Hundens Navn: Odin                     Alder: 2. År Korthåret                 

Point I alt: 224 – 2 vinder

 

Kleiner Münsterländer klubben

Fører: Peter Sørensen                        Hundens Navn: Choppy                Alder: 5.år Kl. Münsterländer   

Point I alt: 232 – 1 vinder

 

 

 

 

Støt vores sponsorer: Hike Hundefoder - Jafi - Kingsmoor - Miljøfoder

 Prøveleder: Jacob Sørensen  

Dommere:                                                                                                              

Ivan Jørgensen                     Duer Vand                                                      

Leif Gade                              Due banen                                                                                    

Kasper Kabbelgård              Kanin banen                                                                   

Søren Skamris                      Hinter banen                      Hjælpere: 

Finn Kristensen                    Skjult dæk                           Maria W-Møller (Duer land)  

Per Kaa                                Vinderklassen                     Niklas Gartner, Poul Pedersen (vinder)

Morten Juul                          Vinderklassen                    Hans Hansen (Duer Vand)

                                                                                    Heidi Enevoldsen (Klubhus)