Afslutning på forårets hundetræning


9. maj 2018 var sidste træningsdag på pladsen ved Enggården.

Vejret var i top – høj solskin og en svag vind.

Jagtforeningen havde lokket med dommere og hjælpere så en afslutning kunne gå ”rigtigt” til.

19 hunde og førere var mødt op, dog lidt tidligere end til sædvanlig træning, da der også skulle være tid efter træning/prøven, til at snakke og spise grillpølser – samt uddeling af flotte sponsorgaver og pokaler.

Fordelt rundt på de forskellige discipliner, gik prøven i gang. Undervejs blev der kikket og drøftet point, hundeførerne imellem. Men dommerne var gode og retfærdige.

Da alle discipliner var gennemførte, skulle alle resultaterne regnes sammen og alle andre kunne passende spise en pølse og sludre med hinanden.

Formand Jacob Sørensen uddelte slutteligt diplomer til alle deltagere og til de dygtigste, en flot pokal.

1. og 2. vindere i alle fire klasser, sikrer sig plads i det kommende Kommune Mesterskab, den 24. Juni.

Tillykke til ALLE!

-Og en stor tak til dommere og hjælper.

Tak for en god sæson – vi forsætter hundetræning igen til efteråret.

Hvalpe:

Jørgen Hein m. Luna, Langhåret hønsehund 40p. 1. vinder

Anders Rasmussen m. Fenja, Korthåret hønsehund 40p. 2. vinder

Jens Sørensen m. Lea, Langhåret hønsehund 39p.

Poul Hansen m. Laika, Korthåret hønsehund/labrador 37p.

Søren Enevoldsen m. Trofast, Labrador retriever 30p.

Unghunde:

Leif Hansen m. Dax, Ruhåret hønsehund/labrador 58p. 1. vinder

Lasse Lauritsen m. Lady, Ruhåret hønsehund/labrador 40p. 2. vinder

John Godisen m. Jarl, Korthåret hønsehund 28p.

Åbenklasse:

Ejvind Holm m. Lucca, Labrador retriever 96p. 1. vinder

Heidi Enevoldsen m Sako, Labrador retriever 94p. 2. vinder

Jens Ole Salling m. Bison, Kleiner Munsterlænder 92p.

Kasper Kappelgaard m. Zipper, Golden retriever 91p.

Lotte Knudsen m. Springswift Kiwi, Labrador retriever 79p.

Søren Beuchert m. Dean, Weimaraner 66p.

Ramona Høgfeldt m. Bellis, Gordon Setter 63p.

Udviddet apportering:

Elis Nielsen m. Debbie, korthåret hønsehund 224p. 1. vinder

Erling Rasmussen m. Leika, Ruhåret hønsehund 215p. 2. vinder

Morten Søndergaard m. Chanel, korthåret hønsehund 212p.

Kim Laursen m. Niko, Labrador retriever 207p.